Joomla TemplatesBest Web HostingBest Joomla Hosting

Pedigree Analiz: PYRAMOS => ŞAİR GENCER O.

 

Koşu hayatına 1000 metre çim pistte kazanarak başlayan Pyramos Fedai Kahraman tarafından yetiştirildi. Temmuz ayının 12’sinde ilk koşusunu yapan tay 23 Temmuz ve 13 Ağustos tarihlerinde katıldığı koşularda da kazanarak üçte üç yaptı. 1000 metrede başladıktan sonra  1200 ve 1400 metrede kazanan tayın ayağına çabuk olduğunu görüyoruz. Bunun yanında temposunu uzun süre devam ettiren tay süratinde devamlılık sağlamasıyla çzel bir tay olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra düzlükte sprinte kalkabilen tay mücadele de edebildiği için dayanıklı bir yapıya da sahip gözüküyor. Bütün bunlar tayın şu ana kadar üç koşusunda da kazanmasını sağladı. Bundan sonrası için safkana daha ciddi sınavlar seçilecek olursa bunu kaldırabilecek bir yapısı olduğunu söyleyebilirim.

Peki bunlar bu tayın tesadüfler sonucu aldığı yetenekler midir bunu sorgulamak gerek. Çünkü bizler pedigree analizi yaparken mutlaka bu yetenekleri bir ataya bağlarız. Süratli taylar verecek olan Lion Heart’ın yavrularındaki hız 2 yaşlılarda start çıkışı ile finişe kadar sürektir. Bunun nedeni aygırın taylarının hemen hemen %75’i bu stilde koşmaktadır. Pyramos için bunu pedigree de değerlendirelim.

Pyramos bu yıl ikinci jenerasyon taylarını pistte gördüğümüz Scream To Scream’in oğludur. Scream To Scream koşu hayatına kazanarak başlamıştı. 2002 yılını sadece 2 koşu ile kapatan aygırın 2003 yılında TRT Koşusu (G2) ikinciliği, Seymenler Koşusu (G3) birinciliği parlak koşuları arasında yer alır. 2004 yılında Celal Bayar Koşusu (G2) galibiyeti ise en önemli başarısıdır bence. Grand Ekinoks, Ultramar, Wolfs Son, Fernando gibi şampiyonları geçen Scream To Scream aygır yapılmayı hak eden ciddi bir başarı yakalamıştı. Kariyerinde sadece TJK Koşusu’nda G1 sınıfta koşan ve 8. olan safkanın 29 koşu yapmış olması dayanıklılığını, 1200 – 1400 (iki kez) – 1600 – 1900 – 2400 metrede (3 kez) koşular kazanmış olması da hemen her mesafede başarılı olmasını sağlayan önemli bir hıza sahip olduğunu gösteriyor ki bunlar safkanın aygır yapılmasına sebep diğer nedenlerdir. Tabii ki bu nitelikleri taylarına aktaracak bir at olması önemlidir. Gördüğümüz kadarıyla da Türkiye’nin en iyi kısraklarından oluşan bir gruba çekim yapmamış olmasına rağmen yakaladığı başarı ile taylarına bu yetenekleri aktardığı da ortadadır. Scream To Scream 2012 aşım sezonunda aranılan aygırlardan biri olacaktır.

Scream To Scream başarılı bir koşu hayatı olan Dr.Devious’un oğludur. 11 kez koşan ve kazandığı 6 koşu içerisinde İngiltere Derbysi’de bulunan bu safkan Dewhurst Stakes, Irish Champion Stakes gibi önemli koşuları da kazanmıştır. Babası Ahonoora meşhur Tourbillon hattından gelmekte olup kısa mesafelerde yer etmiş bulunan Djebel, 1946 yılının şampiyon ikilisi Clarion, Fransa Erkek Tayı kazanmış olan Klarion, Champion stakeste Nijinsky II’yi geçen Lorenzaccio bu hattın uzantısı aygırlardır. Bir dönem ülkemizde çok başarılı olan Castle Rising de bu hattın temsilcisidir.

Pyramos ile başlayarak aygırın taylarına bakalım. Pyramos; Ramadan kızı Rafia’nın tayıdır. Rafia ise Catrail kızı Sabırlı Kadın, Be My Guest kızı Sense Of Honour, Key To the mint kızı Well Supported üzerinden Windy Sea kızı Windys Daughter’a ulaşır. G1 Acorn Stakes galibi olan Windys Daughter’ın Amerika’da aktif olan kollarından iyi atlar yetişmektedir. Trojan Victory (Yankee Victor) 14 koşu galibi bir safkan olarak buna örnek gösterilebilir.

Rafia’nın kardeşleri arasında Pretoria (Sea Hero) 156.100 TL kazanç yapmış bir isimdir. Koşu kazanmış kardeşi Bull Dozer (West By West) diğer bir kardeşidir. Şu anda 1 yaşlı olan Indigo Red yavrusu bir kardeşi daha var. Pyramos’un stili babasına benzediğinden sürat yeteneğini babasından aldığını rahatlıkla söyleyebilriz. Ancak kısrak babası Ramadan’ın hem koşu hayatı hemde taylarını dikkate alarak bu safkanın da etkisi olduğunu düşünmek gerek.

Scream To Scream sprinter bir familyanın Derby kazanan temsilcisi Dr.Devious’un oğlu olmasıyla sürat aktarımını taylarında gördüğümüz bir safkan. Northern Dancer üzerine 4*4 akraba olan aygırın taylarında da Northern Dancer kanı bulunması farklı denemeler yapılmasını mümkün kılıyor. Pyramos’un üçüncü annesi olan ve listed galibi Sense Of Honour’un babası da Be My Guest kızı olduğundan Pyramos Northern Dancer üzerine 5*5*5 akrabadır.

Pyramos’un pedigrisinde yer alan esas başarı unsuru ise bence 4. annesi Well Supported ile aygır Scream To Scream’ın ikinci annesi Miss Rossi arasında olan uyumdur. Bu hemen her zaman iyi sonuç vermiş başarılı bir eşlemenin örneğidir.

Scream To Scream’in diğer başarılı tayları Star Of Melih (Viola – Sri Pekan), Puduhepa (New Dancer – Victory Note), Kurtarıcı (Pankızı – Marlin) ve Kopenhag (Elmas Bike – Always A Classic) olup annelerin koşu hayatlarına bakarsak başarısı az kısraklar olduğu görülecektir. Viola koşu koşamamış, New Dancer altı koşusunda tabela yapamamış, Pankızı 5 kez koşup bir kez ikinci olmuş, Elmas Bike ise 2 koşuda derece yapamamış bir isim. Bu durumda Scream to Scream’in en başarılı yavrularını koşu hayatı başarısız zayıf kızraklardan verdiği görülmektedir. Bir aygır için bu özellik çok önemli olup Scream to Scream’in ilerleyen dönemde iyi kısraklar ile çok daha üst seviye sonuçlar yakalayacağı ortadadır. Dikkatimi çeken diğer bir noktada yukarıda isimlerini verdiğin annelerin start aldıkları koşu sayılarıdır. Bu kısraklar az yarış koşmuş atlardır eşleşme detayı olarak bunu da not alalım.

Şair Gençer O. Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir  - www.istanbulracing.com

 

 

 

At Yarışlarında Sohbetin ve Paylaşımın Yeni Adresi

Change Language
JT Slayt Gösterisi modülü resimleri yüklüyor. Lütfen bekleyiniz...
Photo Title 1Photo Title 2Photo Title 3Photo Title 4Photo Title 5


ANKETLER
TJK AYGIR KADROSUNDA BYERLEY TÜRK SOYUNDAN İSİMLER OLMALI MI?